Blog
Anemia, inaczej niedokrwistość, to zaburzenie zdrowotne polegające na zmniejszonej liczbie czerwonych krwinek lub zmniejszonej ilości hemoglobiny we krwi. Czerwone krwinki, czyli erytrocyty, zawierają hemoglobinę, która czasowo łączy się z tlenem i dwutlenkiem węgla. Dzięki tej właściwości możliwa jest prawidłowa wymiana gazowa organizmu.
Polega ona na dostarczaniu tlenu do wszystkich komórek w ciele i odbieraniu z nich dwutlenku węgla. Hemoglobina stanowi więc kluczową substancję w tym procesie. Podobnie erytrocyty – ich właściwa ilość jest niezbędna do prawidłowej wymiany gazowej.
W zależności od rodzaju anemii, objawy mogą się różnić. Niemniej większość z nich jest taka sama dla każdego z rodzaju tej przypadłości. Podstawowymi objawami są zmęczenie, osłabienie, szybka utrata energii nawet przy minimalnej aktywności organizmu. Towarzyszą temu duszności, problemy z koncentracją, zawroty i bóle głowy.
Osoba cierpiąca na anemię jest blada i podatna na infekcje. Dodatkowo pojawiają się u niej skurcze mięśni i uczucie zimna. Kolejne objawy to wypadające włos oraz sucha skóra.
Medycyna wyróżnia wiele rodzajów i odmian tej choroby. Przyczyny choroby mogą być różne – poczęwszy od utraty krwi w wyniku urazu, miesiączkowania lub innych schorzeń, przez niedobór składników odżywczych, po wady genetyczne i nieprawidłowe wytwarzanie erytrocytów w szpiku kostnym.
Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny. Jego niedobór może prowadzić do wytwarzania przez organizm mniejszej ilości erytrocytów lub z mniejszej ilości hemoglobiny. Prowadzi to do anemii mikrocytarnej.
Kolejnym ważnym składnikiem w procesie tworzenia erytrocytów jest witamina B12. Jej niedobór powoduje anemię megaloblastyczną, przy której czerwone krwinki są przerośnięte, przez co nie spełniają prawidłowo swojej funkcji. Niedobór kwasu foliowego również powoduje te problemy.
Niektóre leki oraz zabiegi medyczne, jak radioterapia i chemioterapia mogą powodować aplazję, czyli niewydolność szpiku kostnego. Powoduje to zmniejszenie ilości wytwarzanych erytrocytów, przez co wymiana gazowa jest mniej wydajna. Aplazja może być spowodowana również przez wirus HIV lub wirus zapalenia wątroby oraz toksyczne substancje chemiczne (np. pestycydy).
Niektóre choroby autoimmunologiczne, przez które organizm sam zwalcza własne krwinki, powodują rozpad erytrocytów przed uzupełnieniem ich braku w szpiku kostnym. Tzw. anemia hemolityczna pojawia się przy białaczce lub chłoniakach. Może być też chorobą wrodzoną.