Blog

Jakie powikłania grypy występują najczęściej?

Grypa, ze względu na powszechność występowania znana jest każdemu. Każdego roku w Polsce choruje na nią sezonowo kilka milionów osób. Mimo swej popularności, wiedza dotycząca jej powikłań wśród społeczeństwa jest niska, a sama grypa sprowadzana jest często do osłabienia i gorączki ustępujących po zaledwie tygodniu. Czy jednak zawsze przebieg choroby wygląda w taki sposób? Jakie są najczęstsze powikłania grypy i czy powinniśmy się ich obawiać?

Grypa – co się kryje pod nazwą?

Grypa jest chorobą, a ściślej zespołem objawów klinicznych wynikających z ostrego zakażenia układu oddechowego spowodowanego przez wirusa grypy. Najczęściej w grypie sezonowej mamy do czynienia z zakażeniem wirusem typu A lub B, z czego za większość przypadków odpowiadają podtypy H1N1 oraz H3N2. Tym, co zasługuje w przypadku typu A na szczególną uwagę jest skłonność do mutacji i wynikająca z tego ogromna zmienność antygenowa, co sprawia, że w celu skutecznej ochrony przed grypą, szczepienia muszą być powtarzane co roku, a skład szczepionek nieustannie aktualizowany.

Jakie objawy wywołuje grypa?

Aż do 50% zakażeń przebiega bezobjawowo, jednak gdy objawy już wystąpią, dzielą się na dwie grupy – objawy ogólne i te ze strony układu oddechowego. Do objawów ogólnych należą najczęściej gorączka, dreszcze, bóle mięśni oraz głowy, a także ogólne złe samopoczucie. Do objawów dotykających układ oddechowy należą natomiast ból gardła, suchy kaszel oraz katar. Pozostawiona bez leczenia, grypa zazwyczaj ustępuje po 3-7 dniach. Może się jednak zdarzyć, że w przebiegu choroby wystąpią powikłania, które znacznie wydłużą czas leczenia, a nawet będą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Powikłania grypy – czy jest się czego obawiać?

Poruszając temat ciężkości przebiegu oraz powikłań grypy, przede wszystkim należy wspomnieć, że szanse na nie są różne dla każdego pacjenta. Ciężki, powikłany przebieg grypy najczęściej występuje u osób po 65. lub przed 5. rokiem życia, u osób obarczonych znaczną otyłością z BMI przekraczającym 40, kobiet w ciąży oraz u pacjentów przewlekle chorych na inne choroby współistniejące, takie jak na przykład astma, POChP, choroby serca z wyłączeniem nadciśnienia tętniczego, choroby wątroby, nerek czy cukrzyca. Wyróżniamy trzy najczęstsze powikłania grypy. Należą do nich:

  • angina paciorkowcowa
  • zapalenie płuc
  • zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej (astma, choroby serca czy układu oddechowego)

Najbardziej niebezpieczne wydaje się być zapalenie płuc towarzyszące grypie. Wyróżniamy dwa jego rodzaje – pierwotne grypowe zapalenie płuc oraz wtórne bakteryjne. Pierwotne grypowe zapalenie płuc stanowi najczęstszą wirusową przyczynę zapalenie płuc o ciężkim przebiegu i w skrajnych przypadkach może przebiegać jako ARDS (ostra niewydolność oddechowa). W przypadku ARDS dochodzi do uszkodzenia płuc oraz naczyń zaopatrujących je w krew. Płuca nie są wtedy w stanie prowadzić efektywnej wymiany gazowej, co prowadzi do zmniejszenia podaży tlenu do narządów, a w konsekwencji, do ich uszkodzenia.

Mimo występowania powikłań u części pacjentów, grypę cechuje ogólna niska śmiertelność. Każdego roku wynosi ona ok. 0.1-0.5% wszystkich przypadków zachorowań. Należy jednak pamiętać, że grypa może przebiegać zarówno bezobjawowo, jak i skończyć się zapaleniem płuc o ciężkim przebiegu prowadzącym do ostrej niewydolności oddechowej. Szczególną ostrożność w przypadku zachorowania na grypę powinni więc zachować pacjenci wysokiego ryzyka – osoby starsze, obarczone chorobami współistniejącymi oraz otyłością, a także kobiety w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze.