Blog

Usuwanie znamion skórnych i pieprzyków

Znamiona skórne i pieprzyki – kiedy je badać i jak usunąć

Przeciętna zdrowa osoba posiada na skórze swojego ciała około 20 znamion. Zmiany skórne mają różnorodny charakter: są to najczęściej przebarwienia lub zmiany barwnikowe, zlokalizowane w poziomie skóry, lub wyczuwalne pod palcem jako grudki, krostki czy zwisające na szypułce. Większość znamion skórnych ma charakter łagodny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, gdyż pochodzą z nadmiernie rozwijających się komórek barwnikowych skóry (tzw.„pieprzyki”). Czasami zdarza się, że mogą zmieniać zabarwienie, powiększać się lub przemieniać w inne.

Wnikliwa ocena znamion skórnych wykonywana jest przez dermatologa i nosi nazwę dermatoskopii. Lekarz ogląda w powiększeniu wszystkie zmiany i klasyfikuje je na łagodne, podejrzane lub złośliwe. Następnie informuje Pacjenta, jak należy postępować z danym znamieniem: obserwować je, ochraniać przed słońcem lub czynnikami drażniącymi lub usunąć.

Znamiona można usunąć chirurgicznie lub laserowo. Pierwsza metoda zarezerwowana jest dla zmian zlokalizowanych w poziomie skóry, płaskich lub wyglądających na podejrzane. Wycięcia dokonuje się w znieczuleniu miejscowym, ranę zszywa się szwami skórnymi, a usunięte znamię oddaje na badanie histopatologiczne. Analiza przez lekarza patomorfologa daje informację lekarzowi prowadzącemu, jaki charakter ma zmiana (łagodny czy złośliwy).

Usunięcie laserem jest mniej radykalne i najczęściej nie pozostawia blizn. Do tego typu zabiegu kwalifikują się znamiona wystające ponad skórę oraz uszypułowane. Te także poddawane są badaniu histopatologicznemu.

W naszej Klinice diagnostyką i leczeniem znamion skórnych zajmują się dermatolog oraz dermatoonkolog. Dokonują oni wnikliwej oceny zmian oraz mają możliwość usunięcia ich na miejscu w gabinecie. Dobór metody (chirurgiczna lub laserowa) zależy od lekarza, a także od oczekiwań Pacjenta. 

Które znamiona wyglądają na podjrzane i wymagają oceny specjalisty:

  • mające nieregularny kształt i brzegi
  • mające różnorodne zabarwienie (kilkukolorowe)
  • mające duże rozmiary (>6mm) lub powiększające się
  • poddawane ciągłemu drażnieniu np. ramiączkiem od biustonosza, okularami, odzieżą lub obuwiem, wystawiane na promieniowanie słoneczne