PrEP i STD
TEST NA HIV jest powszechnie dostępnym, niedrogim i szybkim badaniem wykonywanym niemal w każdym laboratorium diagnostycznym. Do badania należy oddać próbkę krwi, gdyż test wykrywa obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), w oparciu o metodę ELISA (EIA). Jest to tak zwany test przesiewowy.
Oznacza, że w Twojej krwi nie ma przeciwciał anty-HIV, czyli organizm nie zetknął się nigdy z wirusem (nie doszło do zakażenia).
Należy jednak pamiętać o tzw. okienku serologicznym, czyli czasie, w którym organizm wytwarza przeciwciała, a który wynosi kilka-kilkanaście tygodni. Jeżeli wykonamy test zbyt wcześnie od momentu ryzykownego zachowania, test może dać wynik fałszywie ujemny. Najlepiej jest wykonać test na HIV po 12 tygodniach (3 miesiącach) od ryzykownego kontaktu seksualnego, aby mieć pewność wyniku ujemnego.
Możemy również wykonać test IV generacji, który poza przeciwciałami anty-HIV wykrywa obecność białka samego wirusa HIV (antygenu p24).
Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia (Western Blott). Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, iż pacjent jest zakażony HIV.
Planując wykonanie testu w kierunku HIV, warto również pomyśleć o zrobieniu testu w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową (kiła, rzeżączka, chlamydioza) oraz HCV i HBV. Narażając się na zakażenie HIV, mogłeś(aś) narazić się na zakażenie także tymi chorobami.
W naszym Centrum Medycznym wykonasz wszystkie testy diagnostyczne w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.
Badania można wykonać codziennie (poniedziałek-sobota) w godzinach otwarcia przychodni.
Nie musisz być na czczo
Wyniki tego samego dnia
Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.