Zabiegi

Iniekcje dostawowe

Iniekcje dostawowe – podanie kwasu hialuronowego do stawu

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, a jego zadaniem jest prawidłowe uwodnienie tkanek, utrzymywanie ich jędrności i elastyczności. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się on znajduje (głównie stawów i skóry). Jedną z najlepszych metod leczenia nieoperacyjnego w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza kolan, okazało się podanie kwasu hialuronowego w formie zastrzyków (iniekcji) celem uzupełnienia jego ubytków.

Rola kwasu hialuronowego w stawie

  • przywraca elastyczność i lepkość mazi stawowej,
  • zmniejsza tarcie powierzchni stawowych,
  • redukuje proces niszczenia chrząstki,
  • odżywia i ujędrnia chrząstkę.

Badania wykazały, że u chorych ze zwyrodnieniem stawów dostawowe wstrzyknięcia kwasu hialuronowego wiązały się ze zmniejszeniem natężenia bólu i ograniczenia czynności stawu.

Efekty po podaniu kwasu hialuronowego

  • zmniejszenie lub ustąpienie bólu w stawie,
  • zwiększenie zakresu ruchu w stawie,
  • zmniejszenie uczucia sztywności stawu,
  • zapewnienie płynnego ruchu w stawie,
  • zwiększenie amortyzacji stawu podczas chodu.

 

WAŻNE PYTANIA

W jakich chorobach wskazane jest podanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy przeznaczony jest głównie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych, skokowych, barku, nadgarstka czy stawów rąk i stóp. Ponadto zalecane są zastrzyki tego leku u pacjentów z uszkodzeniem chrząstki stawowej po przebytych urazach stawu kolanowego czy w przebiegu tzw. chondromalacji (np. w bocznym przyparciu rzepki), a także po zabiegach artroskopii.

Ile zastrzyków z kwasu hialuronowego należy przyjąć?

Na rynku istnieje wiele preparatów kwasu hialuronowego, różniące się jego stężeniem i objętością. Większość z nich przeznaczona jest do iniekcji 3-5-krotnych, lecz dostępne są też preparaty do jednokrotnego wstrzyknięcia tzw. One-Shot. Te ostatnie mają większą objętość i gęstość, jednak nie są dedykowane każdemu. To lekarz ustala jaką formę terapii należy zastosować. Zastrzyki podawane w 3-5 dawkach podawane są w odstępach 1-2 tygodniowych.

Jak się przygotować do zabiegu?

Podanie kwasu jest zabiegiem wykonywanym w warunkach gabinetu lekarskiego podczas wizyty i trwa kilka minut. Nie wymaga specjalnego przygotowywania się pacjenta. Zastrzyk podaje tylko lekarz ortopeda.

Czy zabieg wstrzyknięcia kwasu jest bolesny?

Jedynym nieprzyjemnym odczuciem jest moment przebicia igły przez skórę (jak w przypadku zwykłego zastrzyku) oraz uczucie rozpierania w momencie podawania leku. Wynika to z faktu, że sam kwas hialuronowy jest gęstszy niż woda.

Co robić po zabiegu?

Po podaniu kwasu hialuronowego dostawowo można wykonywać wszystkie codzienne czynności, przez ok. 24 godz. zaleca się jednak unikania nadmiernych obciążeń stawu. Miejsce podania zastrzyku należy schłodzić, przykładając zimny kompres lub lód na kilkanaście minut.

Jakie są przeciwwskazania do podania kwasu hialuronowego?

Preparaty kwasu hialuronowego są bezpieczne dla osób z chorobami przewlekłymi ( np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i płuc) oraz alergików. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na sam kwas hialuronowy lub na składniki zawarte w preparacie. 

Jakie objawy niepożądane mogą wystąpić po podaniu kwasu hialuronowego?

Po wstrzyknięciu preparatu kwasu hialuronowego do stawu może wystąpić niewielki obrzęk i ból, który ma charakter przemijający i trwa zazwyczaj dobę. Jest to normalna reakcja organizmu na obecność leku w stawie i jego zwiększoną objętość.

Jak długo utrzymuje się działanie kwasu hialuronowego?

Poprawa odczuwalna jest typowo po ok 5-7 dniach od podania leku. Dolegliwości ustępują na wiele miesięcy, najczęściej nie mniej niż 8-10 miesięcy. Długość okresu odczuwalnej poprawy uzależniona jest od stopnia uszkodzenia stawu. Im staw mniej zniszczony, tym lepsza i dłużej trwająca poprawa. Niejednokrotnie pacjenci odczuwają poprawę nawet przez kilka lat. 

Jaki preparat wybrać?

Najlepsze w leczeniu choroby zwyrodnieniowej są preparaty kwasu hialuronowego o stężeniu 1,5 – 2%.

 

Przed wykonaniem zabiegu podania osocza bogatopłytkowego pacjent jest konsultowany przez lekarza ortopedę, ma możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie postawione pytania i wątpliwości.

Przed zabiegiem pacjent nie powinien spożywać leków z grupy NLPZ (np. aspiryny, ibuprofenu, ketoprofenu) oraz wypić więcej płynów na dobę przed zabiegiem. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych oraz o chorobach przewlekłych.

Nasi specjaliści

Cennik

Ortopedia

Iniekcja kwasu hialuronowego
od 500 zł
Iniekcja z kolagenu
250 zł
Blokada dostawowa
200 zł
Blokada sterydowa
200 zł
Blokada kręgosłupa pod kontrolą RTG
1700 zł
Zabieg osocza bagotpłytkowego
od 1000 zł
Zabieg fibryny bogatopłytkowej
od 1000 zł
Zabieg osocza bagatopłytkowego z kwasem hialuronowym
1500 zł
Kalendarz

Umów się na wizytę

 

Wybierz specjalizację oraz lekarza i kliknij na kalendarzu wizyt dogodny dla Ciebie termin.


Umów się na wizytę