Blog

Chrapanie – uciążliwy problem nie tylko dla chorego

Szacuje się, że problem chrapania dotyczy aż 10% wszystkich ludzi. Choć bywa ono uciążliwe, często jest ignorowane jako coś nieprzyjemnego, lecz mało istotnego dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że chrapanie może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje, niż mogłoby się wydawać.

Dlatego osoba, która stale zmaga się z tą dolegliwością, powinna koniecznie udać się do lekarza. Pomoże on rozpoznać przyczynę i podejmie decyzje dotyczące ewentualnego leczenia.

Czym właściwie jest chrapanie?

Chrapanie to przede wszystkim informacja, że u osoby śpiącej pojawił się problem ze spokojnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Podczas snu mięśniówka gardła wiotczeje. Dlatego też, w momencie wdechu, języczek oraz podniebienie miękkie wpadają w drgania. Dźwięk, który się przy tym wydobywa, to właśnie odgłos znany nam jako chrapanie.

Chrapanie ‒ jakie przyczyny może mieć ten uciążliwy problem?

Jeżeli zjawisko chrapania pojawia się sporadycznie, może być wywołane np. niedrożnością dróg oddechowych spowodowaną przeziębieniem. Musimy uzbroić się w cierpliwość, a problem zniknie razem z chorobą. Jeśli jednak chrapanie towarzyszy nam każdej nocy, jego przyczyna może tkwić w poważniejszych nieprawidłowościach.

Szukając winnego, przede wszystkim trzeba sprawdzić budowę układu oddechowego. Krzywa przegroda nosowa, przerośnięty języczek czy powiększone migdały, to defekty, które należy leczyć. Powodem chrapania może okazać się także astma lub przewlekłe zapalenie zatok. Bez względu jednak na źródło problemu, im szybciej rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Problem chrapania uciążliwy dla bliskich chorego

Chrapanie niewątpliwie ma duży wpływ na jakość życia osoby chorej. Ciągłe niewyspanie się czy chroniczne zmęczenie, będące następstwem niedotlenienia, powodują kłopoty z koncentracją i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jednak problem dotyczy także osób, które przebywają w towarzystwie chorego.

Ciężko wyspać się w warunkach, kiedy osoba leżąca obok wydaje z siebie przez całą noc głośne dźwięki. Taka sytuacja na dłuższą metę może spowodować obopólne rozdrażnienie, a w konsekwencji będzie przyczyną konfliktów.

Chrapanie ‒ jak pozbyć się tego uciążliwego problemu?

Aby rozwiązać problem chrapania, konieczna jest dokładna diagnostyka. Jeżeli specjalista stwierdzi, że przyczyną są wady anatomiczne dróg oddechowych, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Często jednak skutecznie wyeliminujemy problem, zmieniając pewne nawyki.

Rezygnacja z alkoholu czy palenia papierosów, zmiana pozycji spania oraz zastosowanie delikatnych środków ułatwiających oddychanie, może okazać się wystarczające. Niezależnie od przyczyny, na pewno nie powinniśmy ignorować problemu chrapania, zarówno dla własnego zdrowia, jak i dla komfortu bliskich.