Blog
Ból barku może wskazywać na wiele schorzeń – od chorób idiopatycznych aż po schorzenia reumatoidalne. Czym dokładnie jest zespół bolącego barku? Jakie są najczęstsze objawy wskazujące na zespół zamrożonego barku? Odpowiedzi poznasz w tym tekście – zapraszamy do lektury, choć jeżeli aktualnie doskwiera Ci uciążliwy ból barku to zanim zaczniesz czytać, skontaktuj się z lekarzem!
Skrót PHS oznacza zespół bolesnego barku. Zespół ten obejmuje choroby powodujące ból i ograniczenia ruchowe stawu ramiennego i barkowego (staw ramienny jest częścią stawu barkowego). Główne objawy PHS to:
Zespół bolesnego barku jest najczęściej spowodowany przez:
Jak widać powodów wystąpienia zespołu bolesnego barku może być wiele – od schorzeń reumatycznych, aż po naderwanie ścięgna stawu barkowego. Dlatego samo stwierdzenie PHS nie jest wystarczającą diagnozą dla rozwiązania problemu. Ból można leczyć objawowo, jednak zaniechanie rozwiązania przyczyny problemu może poskutkować poważnymi powikłaniami na przykład deformacją stawów lub mięśni, a także stałym ograniczeniem ruchowym stawu barkowego.
Jeżeli podejrzewamy u siebie wystąpienie zespołu bolesnego barku, to w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ortopedą. Jeżeli diagnoza wskaże, że PHS spowodowany jest schorzeniami reumatoidalnymi, to najprawdopodobniej dalsze leczenie poprowadzi reumatolog.
Zespół bolesnego barku i zespół zamrożonego barku to dwa różne pojęcia. Zespół zamrożonego barku to inaczej zarostowe zapalenie torebki stawowej, a więc jedna z dolegliwości wymienianych w ramach zespołu bolesnego barku. Zapalenie torebki stawowej jest chorobą idiopatyczną – a więc taką, której przyczyna nie jest znana. Grupą wiekową najbardziej narażoną na wystąpienie tego schorzenia są osoby w wieku 40 do 60 lat. Choroba częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Pierwszym objawem wystąpienia zespołu zamrożonego barku jest dokuczliwy ból i stopniowe sztywnienie stawu. Dalszy przebieg choroby można opisać w trzech etapach: