Blog

Ból pięty – problem ostrogi piętowej

Dokuczający przy chodzeniu ból pięty jest najczęściej oznaką choroby lub też zmęczenia. Znacznie pogarsza komfort życia, niekiedy utrudnia również samo chodzenie. Przyczynami tego zjawiska może być między innymi zapalenie ścięgna Achillesa lub zespół cieśni kanału stępu. Dolegliwość ta może świadczyć również o problemie ostrogi piętowej. W jaki sposób diagnozuje się ostrogę piętową? Jakie są jej objawy oraz leczenie? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Ostroga piętowa – czym jest ta dolegliwość?

Ostrogą piętową nazywa się zmiany zwyrodnieniowe, które są wynikiem długotrwałego stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno to struktura anatomiczna, która biegnie od guza kości piętowej i łączy się z nasadką palców stopy. Jest to elastyczna struktura tkanki łącznej, która napina się oraz rozluźnia podczas chodzenia.

Nie da się ukryć, że ostroga piętowa jest bardzo bolesną i nieprzyjemną dolegliwością. Silny ból stopy, który jej zwykle towarzyszy, znacznie ogranicza ruchomość i bardzo często uniemożliwia prawidłowe stawianie stopy. Ostroga piętowa pojawia się zwykle w okolicy guza piętowego kości piętowej i ma charakter nienaturalnych narośli kostnych, pojawiających się z tyłu stopy. Jest to oczywiście jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby.

Jak powstaje ostroga piętowa?

Bezpośrednią przyczyną tworzenia się stanu zapalnego jest mikrouraz tylnej części stopy. Może dojść do niego wskutek noszenia nieprawidłowego obuwia lub też stawiania nogi w niewłaściwy sposób. Innymi przyczynami ostrogi piętowej są między innymi:

  • Przeciążenie stopy powstałe w wyniku wysiłku fizycznego. Schorzenie to może dotyczyć zatem osób, które regularnie uprawiają sporty, na przykład bieganie lub też kolarstwo,
  • Zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej,
  • Nieleczone urazy stopy lub też kostki, która znajduje się bardzo długo w jednej, nienaturalnej pozycji,
  • Wady wrodzone lub też nabyte, na przykład płaskostopie, koślawość, czy szpotawość stóp,
  • Nadwaga, otyłość.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Podstawowym objawem jest uporczywy ból w pięcie, który początkowo pojawia się podczas momentów wysiłkowych, by następnie przyjąć charakter spoczynkowy. Jego natężenie bardzo często wzrasta, uniemożliwiając chodzenie. Warto pamiętać, że bólu nie należy lekceważyć. Wielu pacjentów przyjmuje nienaturalny wzorzec chodu po to, aby zniwelować ból. Należy jednak pamiętać, że nie wpływa on pozytywnie na szkielet i może prowadzić do dalszych zmian zwyrodnieniowych w obrębie, na przykład kręgosłupa.

Ostroga piętowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na badaniu manualnym stopy. Dzięki temu lekarz jest w stanie stwierdzić, w którym miejscu dokładnie pacjenta boli noga. Następnie specjalista kieruje na wykonanie badania obrazowego RTG, by potwierdzić lub wykluczyć diagnozę. W niektórych przypadkach istnieje również potrzeba wykonania badania USG.

Ostrogę piętową leczy się najczęściej poprzez fizjoterapię, która łączy zabiegi fizykalne i ćwiczenia. Wykorzystuje się zazwyczaj falę uderzeniową, fonoforezę, magnetoterapia oraz jonoforezę. Co więcej, w przypadku ćwiczeń stosuje się tak zwany taping, czyli oklepywanie podeszwy stopy specjalnymi taśmami. Można również wdrożyć także terapię manualną, czyli masaże stóp.

Zabiegi, ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapii łączy się również z leczeniem farmakologicznym, które pozwala uśmierzyć ból i zlikwidować stan zapalny.

Ostroga piętowa jest jednym ze schorzeń będącym następstwem urazów lub też czynników środowiskowych, na przykład otyłości. Jej podstawowym objawem jest ból w okolicach pięty, a także bardzo często pojawiające się w tym miejscu, nienaturalne narośla. Dolegliwość tę leczy się fizjoterapią, a także stosując farmakologię.