Blog

Niedoczynność tarczycy – objawy

Tarczyca jest niewielkim organem zlokalizowanym w przednio-dolnej części szyi, którego zadaniem jest produkowanie hormonów. Do najważniejszych hormonów tarczycy należy zaliczyć oczywiście: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4). Co istotne, działania T3 i T4 są wielowymiarowe. Zbyt niskie stężenie tych hormonów może świadczyć o niedoczynności tarczycy, choroby, która najczęściej dotyka kobiety. Jakie są zatem objawy, a także przyczyny tego schorzenia? Czy można ją skutecznie leczyć? Odpowiadamy poniżej.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotna niedoczynność jest niekiedy wywołana uszkodzeniem samej tarczycy, natomiast najczęściej przyczyną jest choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Do innych przyczyn pierwotnych zalicza się też: usunięcie tarczycy, napromieniowanie okolicy szyi, leczenie jodem radioaktywnym. Wtórna niedoczynność tarczycy jest natomiast najczęściej spowodowana niedoborem lub brakiem tyreotropiny, czyli TSH.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy wynikają zwykle z niskiej stymulacji komórek organizmu przez hormony tarczycy. Bardzo często występują one jednak w łagodnej postaci, dlatego wiele osób nie zauważa pierwszych symptomów choroby lub też są one bardzo słabo nasilone. Nie da się ukryć, że utrudnia to znacznie wykrycie schorzenia, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ objawy niedoczynności tarczycy mogą być również przypisywane innym chorobom, a nawet dolegliwościom, takim jak przewlekły stres. Warto pamiętać jednak, że w jawnej postaci niedoczynności tarczycy mogą pojawić się poniższe symptomy:

  • Duże uczucie zmęczenia, ospałość w ciągu dnia,
  • Często występujące uczucie zimna, które nie jest związane z temperaturą otoczenia,
  • Zaburzenia lękowe, pamięci, trudności z koncentracją,
  • Spowolnienie perystaltyki jelit, niestrawność,
  • Zachrypnięty głos,
  • Spowolnienie akcji tętna,
  • Bladość skóry, suchość, wypadanie włosów,
  • Częste bóle mięśniowo-stawowe, spadek libido, problemy z płodnością,
  • Zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • Wzrost masy ciała.

Powyższe objawy mogą oczywiście świadczyć o rozwoju innej choroby w organizmie, natomiast warto od razu wykonać sobie podstawowe badania, które wykluczać będą niedoczynność tarczycy. Nieleczona choroba postępuje i rozwija się, może także doprowadzić do powstania chorób serca, niepłodności, a nawet doprowadzić do śpiączki.

Niedoczynność tarczycy – jak postępować?

W przypadku podejrzenia choroby lub zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów, które mogłyby sugerować niedoczynność tarczycy, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może zleci on wykonanie badań laboratoryjnych krwi: TSH, FT4. Pierwotnej niedoczynności tarczycy towarzyszy podwyższone stężenie TSH oraz obniżone stężenie FT4. Dalsza diagnostyka wymaga wykonania między innymi badania USG.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy leczy się preparatami, zawierającymi lewotyroksynę. Regularne przyjmowanie leków prowadzi do normalizacji stężenia TSH i do powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że większość pacjentów z niedoczynnością tarczycy wymaga leczenia już do końca życia. W niektórych przypadkach może dojść do samoistnego wyzdrowienia i ustąpienia niedoczynności tarczycy, ale dzieje się tak najczęściej w przypadku poporodowego zapalenia tarczycy, czy polekowej niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy z jest jedną z popularniejszych chorób tego narządu. Do jej podstawowych objawów należą: senność, brak koncentracji, a także wzrost wagi. U chorych pacjentów mogą pojawić się również stany depresyjne. Niedoczynność tarczycy diagnozuje się poprzez wykonanie badania krwi oraz USG. Chorobę tę leczy się odpowiednimi lekami, które trzeba przyjmować zwykle do końca życia.