Blog

Jak dbać o tarczycę?

Tarczyca jest małym organem, ważącym mniej więcej 20, 30g, odgrywającym bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Gruczoł ten zlokalizowany jest poniżej krtani, produkuje i wydziela 3 ważne hormony. Od jego pracy zależy między innymi prawidłowe funkcjonowanie wielu układów w ciele. Nie da się ukryć, że choroby tarczycy w obecnych czasach są bardzo popularne. Aby się jednak przed nimi uchronić, należy odpowiednio dbać o ten narząd. W jaki sposób to zrobić? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Tarczyca – co to jest?

Fachowo tarczycę nazywa się gruczołem tarczowym. Jest ona narządem endokrynnym, który wytwarza hormony, należą do nich: tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina. 

Wielu lekarzy alarmuje, że obecnie bardzo szybko przybywa osób, cierpiących na różnego rodzaju choroby tarczycy. Do najpopularniejszych należą: niedoczynność, nadczynność, stany zapalne, ale także nowotwory. Co ciekawe, szacuje się, że na choroby te cierpi obecnie nawet ponad 20% mieszkańców Polski. Ponadto, problem ten dotyczy dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Sporo osób niestety bagatelizuje schorzenia tarczycy i żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która negatywnie wpływa na komfort życia. Warto zatem przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby temu zapobiec. 

Jakie czynniki zwiększają ryzyko chorób tarczycy?

Jest kilka podstawowych czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób tarczycy. Oczywiście do najważniejszych należy smog, który jest toksyną, mającą negatywny wpływ na zdrowie. Ponadto, bardzo ważnymi czynnikami są też używki, między innymi: papierosy, alkohol, jak również zwiększona ekspozycja na promieniowanie jonizujące – RTG. Co więcej, uważa się też, że stres ma negatywny wpływ na zdrowie i może być jedną z przyczyn powstawania chorób tarczycy.

Czynniki wspierające zdrowie tarczycy

Poniżej przedstawiamy kilka czynników, dzięki którym można utrzymać tarczycę w dobrej kondycji. Warto zdecydować się zatem na odpowiednią suplementację oraz spożywanie potraw bogatych w:

  • Selen – pierwiastek ten broni tarczycę przed działaniem czynników środowiskowych i bierze też udział w zmianie FT4 na FT3. Naturalnymi źródłami selenu są oczywiście: orzechy brazylijskie, jajka, ryby, owoce morza, mleko, a także kiełki. Warto te produkty włączyć do swojej codziennej diety.
  • Jod – dzięki temu pierwiastkowi tarczyca może wytwarzać tyroksynę i trójjodotyroninę. Warto pamiętać, że w ciąży dodatkowo bardzo często trzeba suplementować jod, ponieważ zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta. Jod można znaleźć też w tłustych rybach morskich, łososiu, dorszu makreli, ale także w niektórych wodach mineralnych.
  • Witamina D – sporo osób, zmagających się ze schorzeniami tarczycy ma obniżony poziom witaminy D3. Warto zatem suplementować witaminę, ponieważ spowalnia ona rozwój niedoczynności tarczycy, a także poprawia pracę gruczołu.

Regularne badania

Co więcej, aby zadbać o tarczycę, należy również regularnie wykonywać profilaktyczne badania. Przede wszystkim warto sprawdzić poziom stężenia hormonów: TSH i FT3 FT4 oraz przeciwciała aTPO. Diagnostykę tę można przeprowadzić podczas rutynowych badań laboratoryjnych krwi. Ponadto, raz na jakiś czas dobrze jest także wybrać się na USG tarczycy. Badanie to pozwala obrazowo ocenić gruczoł, jego wielkość, strukturę, występowanie ewentualnych guzków oraz ich fenotyp. Co ciekawe, nowoczesne ultrasonografy pozwalają na wykrycie nawet kilku milimetrowych zmian. 

Obecnie ponad 20% społeczeństwa w Polsce cierpi na choroby tarczycy. Do najpopularniejszych na pewno należą: niedoczynność, nadczynność oraz stany zapalne. Warto odpowiednio dbać o tarczycę i wykonywać regularne badania laboratoryjne krwi, sprawdzające poziom hormonów. Co więcej, rozsądnie jest również wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające selen, jod, a także suplementować witaminę D3. Ponadto, należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu, palenia papierosów, jak również w miarę możliwości, zanieczyszczonego powietrza.