Według statystyk schorzenia serca to obecnie jedne z najczęstszych przyczyn zgonów w większości krajów wysokorozwiniętych. Nic więc dziwnego, że zaburzenie pracy tego narządu uważane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Przewlekły stres, statyczny tryb życia, niewłaściwa dieta i liczne używki to tylko nieliczne powody niewydolności mięśnia sercowego. Badaniem pomagającym zdiagnozować liczne wady i schorzenia jest echo serca. Na czym polega? Jakie są wskazania do jego wykonania?
Echo serca – na czym polega?
Echokardiografia serca, czyli echo serca bądź UKG to badanie diagnostyki obrazowej, wykorzystujące specjalne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Podczas procedury fale odbijają się od badanych struktur, co umożliwia odczytanie obrazu na monitorze.
W trakcie badania lekarz może zdiagnozować wady w budowie narządu oraz ocenić takie parametry, jak:
- położenie serca,
- grubość serca,
- wymiary jam serca,
- funkcja skurczowa komory serca,
- budowa zastawek,
- nieprawidłowości połączeń pomiędzy jamami serca,
- osierdzie,
- guzy serca.
Echo serca – jak wygląda badanie?
Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Nie wymaga również żadnego specjalnego przygotowania przez pacjenta. UKG przeprowadza się na różne sposoby. Wśród podstawowych metod można wyróżnić:
- Echo serca przezklatkowe – jest to krótkie, trwające około 15-30 minut badanie, podczas którego pacjent układa się na lewym boku z lewą ręką uniesioną i położoną za głową. W trakcie procedury lekarz przykłada do klatki piersiowej głowicę urządzenia z żelem, stopniowo po niej przesuwając. Badanie zalicza się do głównych metod diagnostycznych przeprowadzanych nie tylko w celu rozpoznania przyczyn bólów w klatce, szmerów serca czy omdleń, lecz także choroby niedokrwiennej, osierdzia, aorty, zawału oraz nadciśnienia płucnego i tętniczego.
- Echo serca przezprzełykowe – aby przeprowadzić badanie pacjent nie tylko musi być na czczo, powinien również dostarczyć konkretne wyniki (EKG, RTG klatki). Podczas procedury lekarz wprowadza do gardła sondę echokardiogramu, która przylega bezpośrednio do serca. Uzyskiwany obraz jest wyraźny i czytelny ze względu na niewielką odległość przełyku od lewej strony narządu. Zwykle echo serca przezprzełykowe wykonuje się w przypadku podejrzenia rozwarstwienia aorty, zapalenia wsierdzia na sztucznych zastawkach czy skrzepliny w jamach serca. Badania nie można przeprowadzić w określonych sytuacjach. Są to:
- guz przełyku,
- zwężenie przełyku,
- owrzodzenie przełyku,
- krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego,
- uchyłkowatość przełyku.
- Echokardiogram obciążeniowy – jest to badanie łączące dwie metody – elektrokardiografię wysiłkową i echo serca. Echokardiogram obciążeniowy polega na przeprowadzaniu szeregu testów pobudzających kurczliwość bądź wywołujących kontrolowane niedotlenienie narządu, przy jednoczesnej ocenie kurczliwości. Badanie jest wykonywane podczas lub po ćwiczeniach na rowerze czy bieżni bądź po podaniu określonych leków. Procedurę stosuje się najczęściej po to, by zdiagnozować wady zastawkowe, schorzenie wieńcowe serca i kardiomiopatię przerostową.
Echo serca – wskazania
Badanie zaleca się przeprowadzić w sposób szczególny u osób cierpiących na chorobę zakrzepową, niedokrwienną, zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia oraz przebyte zawały. Wskazaniem do echo serca jest również wystąpienie zaburzeń w pracy narządu (bóle w klatce, szmery, problemy z rytmem). Dzięki badaniu można także zdiagnozować nadciśnienie tętnicze oraz monitorować przewlekłe choroby i wady serca.
Echokardiogram pomaga w rozpoznaniu niewydolności serca, wrodzonych schorzeń, uszkodzeń powstałych w wyniku zawału, problemów z zastawkami czy kardiomiopatii.