Blog

Stulejka – jak wygląda zabieg? Czy jest się czego obawiać?

Wielu chłopców oraz dorosłych mężczyzn boryka się z problemem tak zwanej stulejki. Przypadłość ta uniemożliwia częściowo lub całkowicie odprowadzanie napletka z żołędzi prącia. Nie da się ukryć, że dla sporej liczby pacjentów jest to defekt dość wstydliwy, stąd też zwlekają oni z wizytą u specjalisty. Zabieg zaliczany jest do małoinwazyjnych i szybkich, dlatego warto nie lekceważyć objawów. Jak zatem wygląda zabieg? Czy rzeczywiście obawy przed jego wykonaniem są uzasadnione?

Czym jest stulejka?

Stulejka jest dość powszechnym defektem anatomicznym, który polega na zwężeniu otworu napletka. Uniemożliwia to zatem odprowadzenie go z żołędzi prącia. Niestety, defekt ten jest często źródłem bólu oraz dyskomfortu, przede wszystkim podczas codziennej higieny lub stosunku płciowego.

Nie da się ukryć, że stulejka doprowadza do powstawania stanów zapalnych. W okolicach napletka zbierają się resztki moczu, łój, bakterie, które mogą być przyczyną zapalenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nieleczona stulejka może w przyszłości doprowadzić do wielu ciężkich konsekwencji, np. spowodować chorobę nerek, a nawet przeobrazić się w nowotwór. Koniecznie trzeba zatem udać się na konsultacje do sprawdzonego lekarza.

Stulejka – przyczyny

Stulejka może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. U chłopców do 3. roku życia stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli po ukończeniu tego wieku nie ustępuje ona samoistnie i żołądź nie odsłania się, należy udać się na konsultacje do specjalisty.

Główną przyczyną stulejki jest brak odpowiedniej higieny zarówno w wieku niemowlęcym, jak i dorosłym. Do defektu może doprowadzić również uraz powstały, np. podczas stosunku płciowego oraz cukrzyca.

Stulejka – przygotowania do zabiegu

Operacja stulejki jest zwykle zabiegiem małoinwazyjnym, pacjenci najczęściej mogą tuż po nim funkcjonować normalnie, dlatego nie warto obawiać się jej przebiegu. Należy jedynie powstrzymywać się przez jakiś czas od stosunków seksualnych. Przed zabiegiem trzeba dokładnie wydepilować miejsca intymne, a także dbać odpowiednio o higienę. Co więcej, na zabieg stulejki mogą przyjść wyłącznie mężczyźni lub chłopcy całkowicie zdrowi. Ponadto, zaleca się wykonanie podstawowych badań z krwi wraz z oznaczeniami jej krzepnięcia.

Zabieg stulejki

Warto zaznaczyć, że zabieg przeprowadza się głównie u starszych chłopców i mężczyzn, gdy rzeczywiście nie da się wyleczyć stulejki jedynie poprzez zlikwidowanie stanów zapalnych i zakażeń napletka. Zabieg polega na usunięciu zwężonej części napletka, a następnie na wykonaniu kilku nacięć poszerzających jego ujście. Dzięki temu możliwe jest odsłonięcie żołędzi. W przypadku niektórych mężczyzn lub chłopców wystarczy wykonać drobną plastykę napletka, niekiedy jednak konieczne jest całkowite obrzezanie. Zabieg trwa zwykle kilkadziesiąt minut, a pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe.

Stulejka nazywana jest defektem anatomicznym, który polega na zwężeniu się otworu napletka. Najczęstszą jej przyczyną jest brak odpowiedniej higieny miejsc intymnych oraz powstałe w efekcie stany zapalne. W niektórych przypadkach stulejka może być przyczyną urazu. U chłopców do 3. r. ż. defekt ten jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak po tym czasie powinien ustąpić. Początkowo stulejkę leczy się preparatami niwelującymi stan zapalny, jednak u dorosłych mężczyzn lub starszych chłopców należy przeprowadzić zabieg. Warto zaznaczyć, że jest on małoinwazyjny, nie należy się go więc obawiać.